Fő menü
 
Kötelező
közzétételek
 
Hasznos
információk
 
Látogatottság

Szlovák Karszt Természetvédelmi Terület

Jászó erdőgazdasági területének nagy része 1973-tól a Szlovák Karszt természetvédelmi területének része. Az egész terület 74 OOOha. E terület természeti értékeinek egyesítésével jött létre egy magasabb természeti értékű területi egység - a Jászói Tölgyerdő Nemzeti Természeti Rezervátum. A téli tölgy eredeti elhelyezkedési területét jelöli a karszton gazdag melegkedvelő fitogén társulással együtt. A természetvédelmi terület keretén belül a Jászói-barlang különleges helyet foglal el, mint védett természeti képződmény.

Ez Közép-Európa legnagyobb és legtipikusabb olyan területe, ahol fennsíki karszt található. Ezért 1977-ben az UNESCO bioszférás rezervátumnak nyilvánította.

Az erozív tényezők hatására jellegzetes karsztos fennsík keletkezett, meredek domboldallal és éles szélekkel. A terület kopár térségek rendszeréből áll, melyek déli irányban lejtenek, és egymástól kanyonokkal vanak elhatárolva. Ezek nevezetesen a Szilicei-fennsík, a Pelsőci-fennsík, a Koniar, a Felső-csúcs, az Alsó-csúcs, a Szádellői-fennsík, a Jászói-fennsík és a Borcsai-fennslk. Felszíni és föld alatti karsztjelenségek fejlődtek itt ki, melyeknek Szlovákiában nincs párjuk. A barlang térségei cseppköves díszítéseivel és föld alatti forrásaival egyedülállóak Szlovákiában. Megtekinthető a Domicai-barlang, a Gombaszögi-barlang, az ochtinai aragonitbarlang és az ország legkeletebbi részén a Jászói-barlang.

ASzlovák Karszt területének maximális hosszúsága nyugat-kelet irányban 72km, szélessége észak-dél irányban 32km. legmagasabb pontja a Pipitka 1 225m, legalacsonyabb pontja 190m magasan található keletre a Görgő község melletti Nagy-halastótól.

A Szlovák Karszt Természetvédelmi Területét nagyrészt erdő borítja. Az eredeti erdőkből máig megmaradt erdőállományban a keleti lejtőkön a molyhos tölgy fordul elő, az északi hegyoldalakon pedig a bükk. A fennsfk tölgyes-gyertyánossal van benőve, és az omladékokban tipikusak a somfák. A snságokat főleg bárányok legeltetésére használják. A terület vízgyűjtő helyzete is jelentős. A falu vízforrásának infiltrációs területe. A természetvédelmi terület részét képező erdőállományban a gazdálkodás a természetvédelmi szervekkel együttműködve folyik.